Mekan Tasarımında Ahşap Malzemesi

Bodrum İç Mimarlık

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Doğal Ahşap Malzemeleri

Ahşap diğerlerinden farklı olarak yaşayan bir malzemedir. Ahşabın karakterini sahip olduğu özelikleri belirler. Görünüşünü anatomik özellikleri, çevre şartları (nem, su, sıcaklık vb) ile olan ilişkilerini fiziksel özellikleri, maruz kaldığı kuvvetlere karşı direncini ise mekanik özellikleri belirler. Bu durum kullanım yerine uygun doğru ahşap türünün seçilmesi gerekliliğini karşımıza çıkarır. Bu da ahşabın sahip olduğu özelliklerini doğru tanımakla gerçekleşir. Bu bölümde tezin kapsamında yer alan doğal ahşap malzemelerin anatomik, kimyasal, fiziksel ve mekanik özellikleri incelenerek ahşabın daha iyi tanımlanması amaçlanmıştır.

Bodrum İç Mimarlık tanımlamasına göre; boyu en az 5 metre, çapı da 10 cm’den aşağı olmayan, dal, sürgün ve yaprakların oluşturduğu tepe tacını tek bir gövde üzerinde taşıyan, her yıl çap artımı yaparak kalınlaşan, sürgün vererek boylanan, hücrelerin büyük bölümü odunlaşmış olan, uzun ömürlü bitkilere ağaç denir. Bodrum İç Mimarlık ahşabı canlı bir organizma olan ağacın meydana getirdiği, lifli, homojen bir dokuya sahip organik esaslı malzeme olarak tanımlamıştır.

Doğal Ahşap Malzemenin Anotomik Yapısı

Ahşap malzeme canlı bir organizmadan oluştuğu için mermer, cam, taş, metal gibi birçok malzemeden farklı fiziksel ve mekanik özellikler taşımaktadır. Kesiş yönüne göre farklı özellikler göstermektedir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Published by

share
Bodrum İç Mimarlık
Prev Mekan Tasarımı
Next Algı ve Algılama Süreci
Bodrum İç Mimarlık

Comments are closed.