Renklerin Psikolojik Etkisi

Bodrum İç Mimarlık

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Tasarımda nesnenin biçimine göre renklerin uyum veya uyumsuzluk yaratabilme
durumu göz önünde tutulmalıdır. Üçgen biçimlerle sarı renk kullanımı uyumlu olurken mavi ve yeşil renk kullanımı uyumsuzluk yaratmaktadır. Daire biçimlerle mavi renk uyumlu olurken sarı ve yeşil uyumsuzluk yatarmaktadır. Kare biçimlerle yeşil renk uyumlu olurken sarı ve mavi renk uyumsuzluk yaratmaktadır. Bu ilişkilerin dış mekan tasarımlarında da geçerli olduğunu söylemek mümkündür.

Dış mekanda kullanılan tüm elemanlar renk düzeni açısından birbirleriyle uyum içinde olmalıdır. Bodrum İç Mimarlık Tasarım sürecimiz dış mekan ve renk düzeni uyum içinde olması dikkat ettiğimiz hususlardan birisidir. Bu uyum yakın renkler uyumu, karşıt renkler uyumu veya tamamlayıcı renkler uyumu biçiminde oluşturulabilir. Dikkatin çekilmek istendiği bir obje veya detay var ise renk ve/veya ışık kullanımıyla vurgu oluşturulabilir.

Kullanıcıların alanla ilgili düşünceleri ve o alanda kendilerini rahat hissetmeleri onlara sunulan alanın kalitesine bağlıdır. Bodrum İç Mimarlık bu konuya en ince ayrıntısına kadar dikkat etmektedir. Bu kaliteyi belirleyen en büyük etkenlerden biri de aydınlatmadır. Aydınlatma alanın tasarımı ve renk düzeniyle birlikte çözümlenmelidir. Bir mekanda kullanılan renklerin birbirleriyle ilişkileri, ışık ile olan ilişkileri ve bu ilişkilerden doğan görüntüler kullanıcıların o mekanla ilgili duygu ve düşüncelerini etkiler. Tasarımda renkle verilmek istenen etkiler ışığın yardımıyla güçlendirilebilirken aynı zamanda ışığın yanlış kullanımı etkileri zayıflatabilir ya da görsel ve psikolojik yönden olumsuz koşullar ortaya çıkmasına neden olabilir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Published by

share
Bodrum İç Mimarlık
Prev Işık ve Renk Algısı
Next Tasarımda Aydınlatma Ve Renk Faktörü
Bodrum İç Mimarlık

Comments are closed.