Tasarımda Aydınlatma Ve Renk Faktörü

Bodrum İç Mimarlık

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Yapı iç ve dış yüzeyleri ile girişleri, iç mekan, dış mekan, sanatsal obje, reklam ürünleri, resim gibi tasarım ve sanat alanlarında renk ve ışık faktörünün kullanımı büyük bir öneme sahiptir. Bodrum İç Mimarlık dış mekanın tasarımlarını yaparak insanların kullanımına sunmaktadırlar.

Tasarım Etkileri

İnsanların kullanımına sunulan alanların uzun vadede tercih edilebilen mekanlar olması için biyolojik, görselestetik, psikolojik ve ekonomik gereksinimlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu gereksinimleri karşılayabilmek için de ışık ve renge gereksinim duyulduğu görülmektedir.
Işık ve renk birbirinden ayrı düşünülemez, çünkü renk ışık olmadan var olmayan bir kavramdır. Işığı algılarken de renkten bağımsız algılamamız mümkün değildir, bir ışığı tanımlarken algıladığımız rengi, parlaklığı, açısı, şiddeti gibi özellikleriyle tanımlarız. Aynı zamanda ışık ve renk birbirleriyle de etkileşerek insan biyolojisi, ergonomisi, estetiği, psikolojisi, birey ve ülke ekonomisi üzerinde olumlu veya olumsuz durumlara yol açabilmektedir.

Nesne

Bir nesneyi ve mekanı ışıksız ve renksiz düşünmek mümkün değildir. Tasarımın esası da zaten form, malzeme, renk, desen ve ışıklara dayanır. Aydınlatmada ışık ve renk konusu tasarım açısından değerlendirildiğinde; mekan, form, malzeme, renk ve desenlerin ışığın da etkisiyle, bireylerin algılama biçimleri ve duyguları üzerine olan görsel ve psikolojik etkileri, kas ve sinir sistemi, soluk alıp verme, hareketlilik, durgunluk gibi biyolojik sistem üzerindeki etkileri, tüm bu etkilerin mekanın kullanım süresine olan etkileri ve tasarlanan mekanın ışık, renk, malzeme vb. kullanımlarının
birey ve ülke ekonomisi üzerindeki etkileri olarak geniş bir kullanıma ve etki yapısına sahiptir. Işık ve renk tasarım için vazgeçilmez öğelerdir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Published by

share
Bodrum İç Mimarlık
Prev Renklerin Psikolojik Etkisi
Next Renklerin Kullanımına Göre Duygular ve Mekan Algılama Biçimleri
Bodrum İç Mimarlık

Comments are closed.