Ergonomi Kavramı

Bodrum İç Mimarlık

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Çalışma yasası anlamına gelen ergonomi Yunanca kökenli bir sözcüktür. Günümüzde ergonomi fizyoloji, psikoloji ve anatomiyi birlikte ele alan disiplindir. Ergonomi kullanılacak materyalin insanların fiziksel, psikolojik ve anatomik yapılarına ne kadar uygun olduklarını ortaya çıkararak, o materyali kullanan kişinin gereksiz yere yıpranıp zorlanmasını engellemeyi amaçlar. Ergonomi genel olarak her alanda kullanılan bir terim olsa da çalıştığı alana göre (mobilya, eşya vb.) nitelikleri vardır.

Ergonomik tasarımlarda tam amaca hizmet eden dizaynlara büyük yada mega yatlarda ulaşılabilmektedir. Yatlarda kullanılacak ergonomik mobilyaların tasarımında farklı değişkenlere dikkat edilmesi gereklidir. Yatların sınırlı alan barındırması, hareket halinde olması, değişken hava koşullarından doğrudan etkilemesi gibi değişkenler söz konusudur. Bu değişenlere dikkat edilmemesi durumunda kullanıcıların psikolojileri doğrudan etkilenecektir.

Bodrum iç mimarlık

Büyük ölçekli olsalar bile süper yatların sınırlı bir alana sahip olması ve kişisel mesafelerin insan psikoloji açısından önem arz etmesi yüzer mekânlarda alanların nasıl kullanıldığını ve bu mekanların algıları nasıl etkilediği önemli bir konudur.Ergonomik alan tasarımında bireysel mesafelerin koşullara göre değişiklik göstermesi; örneğin yağışlı havada yatta bulunan tüm kişilerin kapalı mekânda kalmalarını gerektirmektedir. Yat üzerinde kullanıcılar ve personel sosyal mesafeleri kesişse dahi bu etkileşim bölücü duvarlar ile ayrıştırılmaktadır.

Sınırlı hareket alanına sahip alanlarda bulunmak zorunda olan kişilerde ortaya çıkan hareket hastalığı konusunda bilişsel-davranışçı kavramını tanımlamaktadır. Yapılan araştırmada hareket alanı kısıtlı olan kişilerin bulundukları alanda konfor arttıkça bu rahatsızlığa yakalanma olasılıklarının azaldığı görülmüştür. Mekânsal konforun memnuniyetin bir belirleyicisidir. Hareket hastalığı, bulantı, nefes alma düzensizlikleri, yönelimsizlik ve solgunluk gibi fizyolojik sonuçlar ile ilişkilendirilse de konfor yoksunluğunu tanımlamak için de kullanılmaktadır. Yat ergonomisinin doğru tasarlanması kullanıcı ve personelin fiziksel ve psikolojik sağlığı için önemlidir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Published by

share
Bodrum İç Mimarlık
Prev Yüzer Mekanlarda Ergonomik Mobilya Kullanımı
Next İç Mimarlık ve Görselleştirme
Bodrum İç Mimarlık

Comments are closed.