Yüzer Mekanlarda Ergonomik Mobilya Kullanımı

Bodrum İç Mimarlık

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Yüzer mekânlar gibi tasarlanmış mekânlarda ihtiyaç duyulan estetik, konfor, fonksiyonellik ve sağlamlık kavramları zamanla öne çıkmıştır. Küçük ve kısıtlı alanların kullanışlı hale dönüştürülebilmesi için mobilyaların ortalama insan ölçülerine uygun olarak tasarlanması gereklidir. Süper yatlar kişisel amaçla kullanılan keyif, eğlence ve alternatif yaşam için tasarlanmış teknelerdir. Teknolojinin ürünü olan her araçta ve üründe olduğu gibi, yatların kullanım alanını arttırmak için tasarımın katkısı ve gerekliliği bilinmektedir. Yatların tasarımında duyulan estetik ihtiyaçlar ve kullanıcıların özel isteklerinin mühendisler tarafından yeterli düzeyde karşılanamaması nedeniyle sadece yat ve yat mobilyaları konusunda uzmanlaşmış tasarımcılar ortaya çıkmıştır.

Süper yatlar gibi özel üretim bir yatın tasarım ve mobilyalarının oluşturulması sürecinde kısıtlı alana bağlı olarak yapılan tasarımlar çeşitlilik ve farklılıklar göstermektedir. Tasarımlarda ergonomi ve antropometri bilimi dikkate alınmaktadır. Minimum sınırlar çerçevesinde oluşturulan bu hacimleri belirlemede antropometri bilimi son derece önemlidir. Antropometri bilimi, insan vücudunun boyutlarıyla ilgilenen bir bilim dalıdır. Antropometri bilimi, kişinin vücut ölçülerini kullanarak bireyin fiziki yapısı hakkında bilgiler ve fikirler sunmaktadır.

Yüzer mekanlarda alanların kısıtlı olması nedeniyle belirli vücut ölçüleri temel alınarak, hareket halinde, hareketsiz, standart duruşta veya otururken ki yapısal ölçüler belirlenir ve bu ölçüler yatların iç mekân ve mobilya tasarımlarında kullanılır. Ölçülere göre yapılan tasarımlarda ergonomiye dikkat edilmelidir.

Süper yatlarda kullanılacak olan mobilyaların ve iç mekanların tasarımları uzun ve aşamalı bir süreçtir. Mühendislik hesaplamasından sonra kullanıcı ve yatın yapısına uygun ve işlevli çalışmasını sağlayacak olan tasarım süreci başlar. Öncelikle yatın iç mekânında yapılacak eylemler belirlenir ve bu eylemlerin gerçekleşebilmesi için gerekli olan alanların hesaplamaları yapılır. İç alanlar ve buralarda kullanılan mobilyalar tasarlanırken kullanıcıların ölçülerine dikkat edilmelidir. Yatlardaki her alanın planlanmasında öncelikle mekanlar arasındaki geçişler iyi kurgulanmalı ve kullanıcıların mekandan maksimum faydalanması sağlanmalıdır. Amerikan standartlarına göre ortalama 10 metrelik bir yat için tavan yüksekliği günümüzde 190 cm’dir. Ancak süper yat gibi büyük ölçekli yatlarda yaşam alanı, mutfak ve yemek alanı gibi birden çok kullanıcının bir arada olduğu alanlarda rahat hareket imkanı ve ferahlık sağlanması için yükseklik 200 metreye çıkarılır. Yatların ebatları büyüdükçe tavan yükseklikleri ve mekan hacimleri de büyümektedir .

 

Bodrum İç Mimarlık

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Published by

share
Bodrum İç Mimarlık
Prev Yüzer Mekanlarda Mobilya Kullanımı
Next Ergonomi Kavramı
Bodrum İç Mimarlık

Comments are closed.