Yüzer Mekanlarda Mobilya Kullanımı

Bodrum İç Mimarlık

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Tasarımın kavramı, estetik değer ve beğeniyi ortaya koyan bir kavramdır. Tasarımlarda estetik değerin yanında kullanım kolaylığı ve fonksiyonel yapının olması bir gerekliliktir, aksi takdirde estetik yapılar sanat eseri olarak nitelendirilmektedir. Süper yatların tasarımı kendi içinde bir bütünlük, teknik disiplin içeren endüstriyel bir koldur. Yat tasarımcısı teknik ve estetiği bir arada düşünmek ve sınırlı alanda çok amaçlı tasarımlar ortaya koymak zorundadır. Kullanıcının istek ve hayallerini en iyi şekilde analiz edip reele döken kişidir.

“Yat tasarımcısı öncelikle tasarlanan yatlarda dış tasarım denilen yatın dış hatlarının ve görünümün tasarlanmasına katkıda bulunması gerekmektedir. Her şeyden önce, teknenin profili tasarlanırken oranlara dikkat edilmesi, görsel bütünlük sağlanması, teknenin kavramına, bütünlüğüne aykırı elemanlar kullanılmaması gibi kapsamı çok belirgin olmayan kriterlerden bahsedilebilir. Yine de dış tasarım teknenin görsel başarısında çok ciddi rol oynamaktadır”

Yüzer mekânlardan olan süper yatlar üretim türüne göre seri ve özel üretim olmak üzere ikiye ayrıldığı belirtilmişti. Seri üretim yatlarda iç tasarım için kullanıcıya daha önceden belirlenmiş alternatifler sunulurken, özel üretim yatlar ise tamamen kullanıcının istek ve talepleri doğrultusunda tek örnek olarak tasarlanmaktadır. Yatı tasarlayanlar kullanıcıların estetik beğenilerine hitap edecek tasarımlar oluşturmalıdır. Yatın gövdesinden başlanarak performans ve servis seçeneklerine kadar müşteri isteği göz önünde bulundurulur

Süper yatların ise, dış tasarımları kullanıcı ve dışarıdan izlenim için estetik ve gösterişli tasarlanırken, iç tasarımları ise sadece kullanıcının konforu düşünülerek dizayn edilmektedir. İç mekanda kullanılan mobilyaların kullanım alanları süper yatların bölüm ve alanlarına göre farklılık göstermektedir. Kamaralar, yaşam alanları, ıslak zeminler ve diğer iç mekan alanlarında kullanılacak mobilyalar ihtiyaç, kullanışlılık ve konfor düşünülerek tasarlanmaktadır.

bodrum iç mimarlık[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Published by

share
Bodrum İç Mimarlık
Prev Art Nouveau Mimari
Next Yüzer Mekanlarda Ergonomik Mobilya Kullanımı
Bodrum İç Mimarlık

Comments are closed.